Beskrivelse
Ladeadapter til Eloflex
Oplad Eloflex-batteriet separat
Normalt kan batterierne oplades, mens de sidder i din Eloflex. Med ladeadapteren får du en ekstra mulighed, fordi opladeren til Eloflex kan forbindes direkte med det afmonterede batteri.
Det betyder eksempelvis, at du kan lade din Eloflex blive stående i bilen efter en tur. Du tager blot batteriet med ind, forbinder ladeadapteren og opladeren og kan derefter oplade batteriet separat.
Denne løsning kan også være nyttig på rejser eller i andre situationer, hvor det ikke er praktisk at placere hele el-kørestolen eller scooteren tæt på en stikkontakt. Du får dermed større frihed til at vælge, hvor opladningen skal foregå.
Praktisk Eloflex tilbehør til hverdagen
En ladeadapter ændrer ikke selve opladeren, men fungerer som forbindelsen, der gør det muligt at tilslutte opladeren direkte til batteriet. Du kan derfor fortsat benytte den relevante Eloflex oplader, samtidig med at du får mulighed for at oplade batteriet uden for køretøjet.
Det gør adapteren til et enkelt, men nyttigt stykke Eloflex tilbehør, hvis du ofte tager batterierne ud i forbindelse med transport eller opbevaring.
Passer til flere Eloflex-modeller
Denne ladeadapter passer til følgende modeller:
- Eloflex L
- Eloflex F
- Eloflex P
- Eloflex D2
- Eloflex X
- Eloflex S1
Ladeadapteren giver dig en fleksibel løsning til opladning af dit Eloflex batteri, når du ikke ønsker eller har mulighed for at tage hele kørestolen eller scooteren med hen til strømforsyningen.
Er du i tvivl om opladning, batterier eller kompatibilitet med din model, er du velkommen til at kontakte Jørn Iversen. Vi hjælper gerne med at finde den korrekte ladeadapter og andet tilbehør til din Eloflex.




