DanishEnglishGerman

Swing Away, joystik beslag – model: P, H, Z, D2, C3, R, K

1.687,50 kr. inkl. moms
1.350,00 kr. ekskl. moms

Med et Swing Away joystick-beslag fra Eloflex bliver det nemmere at placere joysticket efter situationen og brugerens behov. Beslaget gør det muligt at dreje joysticket til siden og indstille det i en passende position, så betjeningen af el-kørestolen kan tilpasses individuelt.

Den fleksible løsning er særligt praktisk i hverdagen, hvor et traditionelt fastmonteret joystick nogle gange kan være i vejen. Med Swing Away-funktionen kan joysticket flyttes til siden, når der er behov for mere fri plads foran eller ved siden af kørestolen.

Samtidig er beslaget udviklet, så du fortsat kan have adgang til styringen, når joysticket er placeret i den ønskede position. Det giver mulighed for at kombinere fleksibilitet med den betjening, du kender fra din Eloflex.

Beskrivelse

Swing Away joystick beslag Eloflex

Kom tættere på bordet med din Eloflex

En af de store fordele ved et joystick-beslag til Eloflex med Swing Away-funktion er muligheden for at komme tættere på et bord. Joysticket og den almindelige holder kan ellers begrænse, hvor langt kørestolen kan køres ind under eksempelvis et spisebord eller skrivebord.

Ved at dreje joysticket til siden får du bedre mulighed for at placere kørestolen tæt ved bordkanten. Det kan være praktisk, når du skal spise, arbejde ved et skrivebord eller udføre andre aktiviteter, hvor du gerne vil sidde tæt på bordet.

Du kan samtidig bevare adgangen til joysticket, så styringen fortsat er inden for rækkevidde.

Kan monteres på højre eller venstre side

Swing Away-beslaget kan monteres på både højre og venstre side. Det giver mulighed for at vælge placering efter, hvilken hånd brugeren betjener joysticket med, og hvordan kørestolen er indstillet.

Beslaget kan desuden justeres, så joystickets placering tilpasses den enkelte bruger. Det gør løsningen relevant, når der er behov for en mere individuel opsætning af kørestolens betjening.

Hvilke Eloflex-modeller passer beslaget til?

Dette Swing Away joystick-beslag passer til følgende Eloflex-modeller:

  • Eloflex P
  • Eloflex H
  • Eloflex Z
  • Eloflex D2
  • Eloflex C3
  • Eloflex R
  • Eloflex K

Som Eloflex tilbehør er Swing Away-beslaget en praktisk løsning til dig, der ønsker større fleksibilitet omkring placeringen af joysticket. Muligheden for at dreje det til siden kan gøre en mærkbar forskel, når kørestolen bruges ved borde i hverdagen.

Er du i tvivl om montering, placering eller kompatibilitet, hjælper Jørn Iversen gerne med vejledning, så du får det korrekte joystick-beslag til din Eloflex el-kørestol.

Yderligere information

Swing Away

Højre side, Venstre side

Currency
EUREuro